Opublikowano

Co to jest zasilacz awaryjny

co-to-jest-zasilacz-awaryjny

Zasilacz awaryjny UPS

Zasilacz awaryjny stosuje się do podtrzymania ciągłości zasilania szczególnie ważnych odbiorników w sytuacji gdzie nie można dopuścić do przerwy w zasilaniu np. automatyka pieców co.

Zasilacz awaryjny jest połączeniem współpracujących ze sobą kilku urządzeń tzw. modułów w jednej obudowie najważniejszym z nich jest przetwornica napięcia.

awaryjnschemat zasilania awaryjnegoe zasilanie domu

Przetwornica napięcia

Przetwornica napięcia zamienia napięcie stałe z akumulatora na napięcie przemienne 230V.

Układ detekcji zaniku napięcia

Zasilacz jest uruchamiany automatycznie tzn. posiada układ detekcji zaniku napięcia lub fazy w domowej sieci elektrycznej lub sieci energetycznej i w mgnieniu oka ok. 100ms – 300ms uruchamia wbudowana przetwornicę napięcia DC/AC np. 12v/230V – nazywa się to bezprzerwowe zasilanie odbiorników
Przetwornica zamienia niskie napięcia stałe z akumulatora na napięcie przemienne 230V lub w zależności od zapotrzebowania i odbiornika np. 120V, 400V, 3x400V.  Przetwornica napięcia działa tylko w czasie braku napięcia podstawowego.

Po przywróceniu napięcia w sieci układy detekcji obecności i zaniku napięcia odłączają w ułamku sekundy przetwornicę napięcia i cały system zasilania przechodzi na zasilanie podstawowe czyli sieciowe 230V a w tym czasie jest doładowywany akumulator.

Układ kontroli ładowania akumulatora

Zasilacze posiadają układ kontroli ładowania akumulatora który monitoruje na bieżąco stan naładowania akumulatora i w razie potrzeby ładuje go do 100% pojemności lub doładowuje go prądem konserwującym w aby nie utracił pojemności i dla zapewnienia długiej żywotności. Czyli o stan akumulatora podpiętego do zasilacza nie musimy się martwić bo zawsze będzie naładowany i gotowy do pracy.

Moduł zabezpieczający akumulator przed nadmiernym rozładowaniem

Dobry zasilacz awaryjny powinien też mieć wbudowany moduł zabezpieczający akumulator przed nadmiernym rozładowaniem ponieważ akumulatory w większości nie lubią rozładowywania poniżej napięcia 10V. Po kilkukrotnym rozładowaniu poniżej określonego progu rozładowania (napięcia) pojemność akumulatora drastycznie spada. Proces ten jest nie odwracalny a akumulator nie nadaje się do dalszej eksploatacji i nie podlega gwarancji.

Sygnalizacja rozładowania akumulatora

Bardzo użyteczna również będzie funkcja sygnalizacji rozładowania akumulatora migającą diodą i sygnałem dźwiękowym aby poinformować użytkownika że zbliża się do progu rozładowania akumulatora np. sygnał dźwiękowy przy napięciu 11V ostrzega że wkrótce zasilacz się wyłączy gdy napięcie przekroczy próg 10,7V. Poziom naładowania akumulatora w woltach możemy łatwo kontrolować ponieważ większość dobrych zasilaczy awaryjnych posiada wskaźnik naładowania akumulatora.

wskaźnik naładowania akumulatora
Wskaźnik naładowania akumulatora w zasilaczach serii SinusPRO

Cena zasilaczy awaryjnych

Zasilacze awaryjne maja wyższą cenę od przetwornic napięcia ze względu na wbudowane moduły dzięki nim zasilacz awaryjny pracuje z odbiornikiem w pełni automatycznie bez ingerencji człowieka. Dobry zasilacz awaryjny o przebiegu sinusoidalnym z modułami detekcji  zaniku napięcia, AVR, zespołu ładowania akumulatora w solidnej obudowie można kupić w naszym sklepie już w cenie od 300 zł.