Opublikowano

Jaka przetwornica do paneli fotowoltaicznych

przetwornica do paneli fotowoltaicznych

Przetwornica do paneli fotowoltaicznych

Solarna przetwornica napięcia to najprostszy i najtańszy sposób na realizację własnej mini instalacji fotowoltaicznej.
Zestaw kilku paneli fotowoltaicznych , akumulator i solarna przetwornica napięcia z modułem ładowania akumulatora jest obecnie w zasięgu przeciętnego inwestora.

Małe zestawy fotowoltaiki mają zastosowanie w kamperach, domkach letniskowych, w domach jednorodzinnych do podgrzewania wody.

Jakie przetwornice napięcia się nadają do fotowoltaiki

Do pracy z panelami fotowoltaicznymi należy stosować tylko specjalnie do tego skonstruowane solarne przetwornice napięcia z wbudowanym modułem PWM lub MPPT.
Na rynku występują również przetwornice napięcia oznaczone jako solarne z możliwością współpracy z zewnętrznymi modułami MPPT-PWM.
Należy wiedzieć, że moduł MPPT-PWM oddaje na wyjściu napięcie stałe o wartości około 14V w postaci impulsów a wejścia typowych przetwornic nie są odporne na wysokie poziomy impulsów prądu i napięcia.
Zwykłej przetwornicy napięcia nie wolno bezpośrednio łączyć z panelem fotowoltaicznym, ponieważ napięcie na panelu waha się w granicach 30V lub więcej.
Zbyt wysokie napięcie na wejściu przetwornicy (np. powyżej 15V) zainicjuje zadziałanie zabezpieczenia nadnapięciowego i przetwornica się wyłączy.

Jaki regulator MPPT lub PWM do fotowoltaiki

Do prawidłowego działania układu panel-przetwornica konieczny jest solarny regulator ładowania akumulatorów PWM lub MPPT.
Regulatory redukują napięcie z paneli fotowoltaicznych połączonych równolegle (PWM) lub szeregowo (MPPT) do napięcia od 14 do 15 V w zależności od typu akumulatora.
Należy dobrać regulator o odpowiednim napięciu wyjściowym i prądzie ładowania akumulatorów.

Jaki akumulator do fotowoltaiki

Sugerowana jest jak największa pojemność akumulatorów np. 100Ah lub lepiej kilka akumulatorów 100Ah połączonych równolegle.
Należy pamiętać, że prąd ładowania akumulatora 100Ah może przekroczyć 10A więc liczba akumulatorów będzie ograniczona maksymalnym prądem wyjściowym z regulatora PWM lub MPPT.
Zalecamy stosować akumulatory żelowe lub AGM akumulatory samochodowe raczej nie nadają się do fotowoltaiki.
Jeżeli łączymy akumulatory równolegle dla właściwego poziomu naładowania każdego z nich, powinny być o tej samej pojemności wykonane w takiej samej technologii i o takim samym poziomie zużycia.