Opublikowano

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego

jaki-agregat-peadotworczy-do-domu-jednorodzinnego

Agregat prądotwórczy inaczej generator prądu w domu jednorodzinnym używamy w długich przerwach w dostawie zasilania jako awaryjne źródło zasilania. Z generatora prądu korzystamy nie tylko w stanach awarii sieci energetycznej ale również często jako przenośne źródło energii elektrycznej np. elektronarzędzia i podstawowe źródło prądu np. budowa, dom letniskowy.

Wybór odpowiedniego agregatu to wydatek do kilkuset złotych do kilku tysięcy a gdy jest potrzeba zapewnienia ciągłości zasilania w budynku czeka nas wydatek rzędu kilkunastu tysięcy.
Jeżeli podejmiemy decyzję o zakupie agregatu należy być ostrożnym szczególnie jeżeli chodzi o najtańsze okazje. Rzeczywiste parametry tych urządzeń mogą na spełniać naszych oczekiwań i zakupiony agregat będzie bezwartościowy. Awaryjność tego sprzętu też jest wysoka a przy uszkodzeniu trzeba będzie rozważyć opłacalność naprawy oraz dostępność serwisu który się takiej naprawy podejmie i udzieli gwarancji na usługę i części. Jeśli agregatu nie będziemy używać zbyt często to za kilkaset złotych więcej można nabyć bardziej sprawdzony sprzęt Kipor, Pezal i mieć pewność że w razie braku prądu agregat będzie uruchomimy za pierwszym razem i zapewni mam energie kilkanaście godzin.

Jednofazowy czy trójfazowy agregat prądotwórczy.

Do domu jednorodzinnego zaleca się zakup agregatu jednofazowego ponieważ większość odbiorników wymagających ciągłości zasilania to odbiorniki jednofazowe 230V.
Trójfazowe agregaty prądotwórcze są czułe na równomierne obciążenie wszystkich faz dopuszczalna odchyłka wynosi 30% natomiast większa może nadmiernie obciążyć pozostałe pracujące fazy ponieważ wzrośnie na nich natężenie prądu co może doprowadzić do uszkodzenia odbiorników i agregatu. W domu jednorodzinnym trudno jest stale utrzymywać idealnie obciążone fazy. Gdy podczas awarii zasilania nie ma konieczności zasilania odbiorników trójfazowych lepiej zakupić agregat jednofazowy. Jeśli w domu jest konieczność zasilania wszystkich trzech faz a posiadamy jednofazowy agregat prądotwórczy można do sieci domowej zainstalować specjalny ręczny przełącznik sieć – agregat ze zmostkowanymi trzema fazami . Zainstalowanie przełącznika może dokonać tylko wykwalifikowany instalator po wykonaniu projektu instalacji zasilania awaryjnego przez uprawnionego projektanta instalacji elektrycznych i zgłoszeniu do zakładu energetycznego.

Agregat prądotwórczy z AVR.

Technologia AVR – Automatic Voltage Regulation – automatyczna regulacja poziomu napięcia. Wachania napięcia na wyjściu agregatu mogą uszkodzić wrażliwe urządzenia elektroniczne – zasilacze impulsowe, komputery, sterowniki przemysłowe, RTV i AGD. Szczególnie przy zakupie niskobudżetowych agregatów trzeba sprawdzić czy faktycznie jest wyposażony w moduł AVR. Można to sprawdzić jeśli agregat ma wbudowany woltomierz, napięcie po załączeniu odbiornika powinno utrzymywać się na poziomie około 210-230V.
Zasilanie domu z agregatu prądotwórczego nie wyposażonego AVR możemy kosztownie odczuć jeżeli zasilamy nim AGD, RTV, komputery, i inne czułe urządzenia elektroniczne.
Najlepszym rozwiązaniem jest cyfrowy moduł regulacji napięcia AVR zintegrowany z elektronicznym regulatorem obrotów silnika agregatu.
Zdarza się że pod wpływem dużego obciążenia agregatu obroty silnika będą maleć a tym samym napięcie na prądnicy również zmaleje. Aby zapewnić dostateczną moc odbiornikom elektroniczny regulator obrotów na podstawie impulsów z czujnika obrotów szybko otworzy przepustnicę gaźnika i agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego i wyrówna obroty silnika spalinowego. Pomimo regulacji obrotami poziom napięcia jest na bieżąco regulowany również przez AVR.

Inwerterowy agregat prądotwórczy.

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się agregaty inwerterowe że względu na bardzo dobre parametry generowanego napięcia. Agregaty internetowe mają wbudowany przemiennik czestotliwosci tzw. inwerter który zamienia napięcie o dużej częstotliwości z kilku faz na na napięcie przemiennie 230v o kształcie idealnej sinusoidy. Napięciem idealnie stabilizowane wyfiltrowane pozbawione zakłóceń. Agregaty o tych parametrach stosowane są do zasilania bardzo czułej na zakłócenia i spadki napięcia elektroniki. Maja inna budowę niż tradycyjne agregaty są mniejsze i lżejsze dlatego można je z łatwością transportować i eksploatować w terenie. Wada jest wysoka cena i kosztowne ewentualne naprawy układów generujących napięcie.

Agregat prądotwórczy do domu z automatycznym rozruchem.

Automatyczny rozruch silnika agregatu ma zastosowanie przy zdalnym uruchamianiu i gaszeniu agregatu sygnałem zewnętrznym np z pilota lub układu automatyki ATS i SZR. W tym wykonaniu agregat musi posiadać rozrusznik akumulator i układy kontroli pracy silnika i prądnicy.
Firmy produkujące agregaty prądotwórcze przystosowane do zdalnego uruchamiania oferują również szafy z automatyką ATS /SZR czyli ręcznym lub samoczynnym uruchamianiem i gaszeniem agregatu na czas braku prądu. Przed decyzją zakupu lepiej sprawdzić w ofercie producenta jakie jest jego przeznaczenie i jaką automatykę można do niego podłączyć.

Jaka moc agregatu do domu.

Moc agregatu zależy przede wszystkim od mocy odbiorników i rodzaju obciążenia ponieważ inaczej dobieramy moc do obciążenia indukcyjnego inaczej do rezystancyjnego dlatego że odbiorniki indukcyjne np. silniki elektryczne pobierają kilka krotnie więcej prądu przy rozruchu, więc aby zapewnić dostatecznie duży prąd moc agregatu powinna być odpowiednio większa. Natomiast odbiorniki rezystancyjne np. grzałki można obciążać prawie do granicy mocy nominalnej agregatu.
W praktyce przyjmuje się że moc agregatu powinna być o 20% a nawet 30% większa od zasilanego odbiornika lub sumy odbiorników dla przykładu wiertarkę z miękkim startem o mocy 600W powinien zasilać agregat o mocy powyżej 780W. Dla agregatów trójfazowych będzie to o 40% więcej niż moc znamionowa odbiornika.

Do domu polecany będzie agregat jednofazowy, obowiązkowo musi być wyposażony w układ AVR, dobrze gdy ma rozruch elektryczny, jest cichy oraz z 20 – 30% zapasem mocy.
Agregat prądotwórczy o mocy 2- 3kW będzie wystarczający do zasilania – oświetlenia, elektronarzędzi, automatyki pieców co, kompresorów, lodówek, zamrażarek, hydroforów, i AGD RTV.
Jednocześnie można zasilać kilka odbiorników jeżeli ich łączna moc nie przekroczy mocy nominalnej agregatu.
Wyjątkiem są silnie obciążone przy rozruchu silniki elektryczne takie jak zamrażarka, pompa głębinowa, hydrofor, kompresor te zasilamy raczej pojedynczo.