Opublikowano

Jaki zasilacz awaryjny UPS do pieca co.

jaki-zasilacz-awaryjny-ups-do-pieca-co

Zasilacze awaryjne zwane często zasilaczami UPS są stasowane do zasilania odbiorników wrażliwych na niespodziewane przerwy w dostawie prądu. Urządzenia wrażliwe tzn. takie gdzie wymagana jest bezprzerwowa praca odbiornika np. w kotłowni do podtrzymania zasilania pieca co, pompek co, sterownika pieca co. w aptece np. do zasilania lodówek z lekami, do sterowania siłowników bram i rolet, do zasilania komputerów PC, systemów monitoringu i kontroli dostępu, systemów sieciowych i komputerowych.

 •    Najważniejszym kryterium w wyborze zasilacza jest jego moc odpowiadająca mocy zasilanego odbiornika lub sumy mocy zasilanych odbiorników. Moc zasilacza dobieramy z 20% zapasem na ewentualne skoki natężenia prądu przy rozruchu silników elektrycznych.   
 • Jeśli będą zasilane odbiorniki indukcyjne takie jak silniki elektryczne lub zasilacze transformatorowe oraz inne charakterze indukcyjnym wybieramy zawsze zasilacze o kształcie napięcia sinusoidalnego ponieważ inne tańsze o przebiegu prostokątnym nie nadają się do odbiorników indukcyjnych. Silnik elektryczny może nie wystartować, będzie się grzał co doprowadzi do przegrzania i uszkodzenia silnika oraz zasilacza.  
 • Zasilacz awaryjny powinien startować również bez zasilania sieciowego z samego akumulatora tzw. zimny start 
 • Zasilacz awaryjny powinien posiadać układ zabezpieczający przed nadmiernym lub głębokim rozładowaniem akumulatora poniżej napięcia 10,5V , przekroczenie tego progu napięcia powoduje nieodwracalne zasiarczenie płyt akumulatora
 • Zasilacz awaryjny powinien posiadać inteligentny prostownik do ładowania akumulatorów – prąd ładowania akumulatora powinien być zależny od stopnia rozładowania akumulatora i bieżącej temperatury akumulatora.  
 • Dobrze jest gdy zasilacz posiada układ miękkiego startu tzw. sofstart przydatny przy rozruchu obciążonych prądowo silników elektrycznych wtedy nie trzeba przewymiarowywać  zasilacza na wyższą moc.
 •    Do zasilania pieców gazowych konieczny jest zasilacz awaryjny ze stałą fazą czyli taki który nie zamienia miejscami w gnieździe wyjściowym 230V zacisku neutralnego „N” z fazowym „L” jest to wymagane dla zapewnienia poprawnego zasilania elektroniki pieca gazowego.
  Zasilacz-awaryjny-stala-faza
  Zasilacz awaryjny ze stała fazą – CO-sinusUPS-400w-wm-GZ

   

   

 • Do zasilania pieców bez podajnika tzw. kopciuchów gdzie jest zasilane tylko kilka pompek i ewentualnie wentylator wystarczy zasilacz o mocy 300-500W np. SinusPRO500E
 •    Do zasilania pieców z podajnikiem pobór mocy jest większy i należy stosować zasilacze o mocy 500-800W np. SinusPRO800E
 •    Do zasilania pieców na pelet z uwagi na ewentualne częste rozpalanie grzałką w trybie 1000-1500W np. SinusPRO1000E

O długości podtrzymania zasilania awaryjnego decydować będzie w dużej mierze pojemność akumulatora. Do zasilaczy awaryjnych stosujemy akumulatory żelowe lub AGM wykonane w technologii VRLA.

Przy dłuższych przerwach w dostawie prądu elektrycznego najlepszym rozwiązaniem jest mały i niezawodny agregat prądotwórczy z AVR np. PGG3100X